Jūs esat šeit: Izstādes, gadatirgi, pasākumi Sācies rožu ziedēšanas laiks

Sācies rožu ziedēšanas laiks

E-pasts Drukāt PDF

Jūnija nogale ir krāšņākais rožu ziedēšanas laiks Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā Rīgā un Nacionālajā Botāniskajā dārzā Salaspilī.

 

LU Botāniskajā dārzā priecē ar rožu smaržu un krāsu burvību. Pavisam dārza kolekcijā ir 55 dažādu šķirņu rozes: tējhibrīdi, sedzējrozes, floribundrozes, krūmu rozes. Lielākā daļa selekcionētas Eiropā pēdējo 50 gadu laikā. Moderno rožu selekcija sākās 19. gs. pirmajā pusē, kad krustošanā sāka izmantot no Ķīnas un Japānas Eiropā ievestās sugas. Īpatnēji, ka mūsdienu šķirņu radīšanā izmantotas, maksimums, 11 sugas. Mūsdienās ir izveidotas ap 30 000 rožu šķirnes, tā ka katrai vajadzībai un dzīves gadījumam var atrast īpaši piemērotu rozi. LU Botāniskā dārza rožu kolekcijā ir atlasītas tikai Latvijas ziemās izturīgākās un bagātīgi ziedošās dažādu rožu grupu pārstāves.

Nacionālājā botāniskajā dārzā Salaspilī 1 hektāru lielajā rozārijā apskatāmas 300 rožu šķirnes, kuras pārbaudes rezultātā atzītas par piemērotākajām Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Vislielākā šķirņu daudzveidība ir floribundrozēm un krūmrozēm, taču arī dārza parka rožu kolekcija pārsteidz ar smaržu un bagātīgo ziedēšanu. Rožu selekcijā savu roku ir pielikuši arī Latvijas dārznieki un selekcionāri. Par ieguldījumu parka rožu selekcijā Nacionālā botāniskā dārza rožu selekcionāre Dzidra Rieksta 2007.gadā tika apbalvota Triju Zvaigžņu ordeni, savukārt 2010.gadā viņa kļuva par Rundāles pils muzeja Zilās rozes ordeņa pirmo saņēmēju. Dārza ekspozīcijās pie administratīvās ēkas šobrīd zied un ir aplūkojama lielākā daļa no viņas izveidotajām šķirnēm. Pavisam Nacionāla botāniskā dārza rožu kolekcijā tiek uzturētas ap 1000 šķirnēm.

Rīgā rožu dobes grezno ceļu uz Palmu māju, kur arī ir vērts iegriezties, lai tropu augu baseinā vērotu kādu no viktorijas ziedēšanas stadijām. Viss liecina, ka nākamais zieds atvērsies trešdien, 26. jūnija priekšpusdienā un būs apskatāms visu dienu. Savukārt dendrārijā pirmo reizi ir uzziedējis tulpjukoks, kas gan ir pamanāms tikai ļoti vērīgam dabas vērotājam, jo koks ir augsts, starp magnolijām ir redzama vien tā galotne, bet ziedi saplūst ar lapu krāsu. Blakus tulpju kokam pilnos ziedos ir ēdamā kastaņa, kuras augļi Latvijas klimatā nobriest visai reti.