Nav nekas neparasts kokus stādīt arī vasarā! Praktiski pārbaudīts!

Drukāt
Konteinerstādi

Pirms divdesmit gadiem vairums pircēju bija pārliecināti, ka kokus var stādīt tikai pavasarī un rudenī. Tajā laikā stādaudzētavās bija tikai kailsakņu stādi.

Konteinerstādu praktiski vēl nebija. Konteineraugu audzēšanas tehnoloģija nebija plaši pazīstama un stādīšana vasarā izsauca neizpratni un neticību pat atsevišķu dārznieku vidū. Ilgus gadus vajadzēja, lai lauztu šos stereotipus. Nu lielākā daļa pircēju beidzot ir vienisprātis, ka šajā lauciņā notikušas izmaiņas, ko ienesa dārzkopības attīstība. Cilvēki saprata, ka mūsdienīgām augu audzēšanas tehnoloģijām ir nākotne, jo tās paver plašas iespējas tieši patērētājiem, tieši augu pircējiem. Kaut gan arī šodien vēl ir gana cilvēku ar ‘vakardienas domāšanu’, kas derīgus jaunumus uztver ar skepsi, vasarā pilnīgi un galīgi atturoties no jebkādas augu stādīšanas.

Jāatkārto, ka konteinerstādiem (stādiem podos) konteinera (poda) ietvaros ir izveidojies sazarots un kupls sakņu un kūdras (substrāta) kamols.

Spēcīgs sakņu kamols poda ietvaros veidojas kokaudzētavā vairāku mēnešu laikā. Tikko konteinerā iestādīts un izlikts realizācijai stāds būtībā degradē konteinertehnoloģijas būtību.

Kailsakņu stādiem saknes ir atklātas. Tas ir no grunts izrakts stāds, ko stāda bezlapu stāvoklī pavasarī vai vēlu rudenī.

Konteineraugu priekšrocības ir acīmredzamas. Iespējams augus stādīt praktiski visu gadu, tirgotājiem viegli uzturēt un piedāvāt augus tirdzniecības laukumos. Pats galvenais, ka konteinerstādiem ir ļoti augsta dzīvotspēja, praktiski 100% ieaugšana jaunajā vietā. Konteineraugi ir mobili, viņus var izvietot, pārvietot, veidot un mainīt vēlamās augu kompozīcijas. Nopērkot stādu konteinerā, tas nav uzreiz jāstāda pastāvīgā vietā. Konteineraugu var paturēt un stādīt sev ērtākā laikā.

Šodien praktiski visas Latvijas stādaudzētavas un kokaudzētavas piekopj augu audzēšanu konteineros- plēves vai plastikas.

Šīs mūsdienīgās dārzkopības tehnoloģijas ieviešanās kokaudzētavās prasīja arī no dārzniekiem jaunu domāšanu, jaunas zināšanas. Vajadzēja apgūt speciālu augu audzēšanas agrotehniku, pielietojot laistāmos stieņus, kapilārās augu lietēšanas sistēmas un izmantojot īpašas mēslošanas programmas. Šajā gadījumā viss notiek nedaudz savādāk, kā bija, kad stādi auga gruntī. Tāda augu audzēšana prasa arī lielus līdzekļus, kapitālieguldījumus no audzētājiem.

Koki aug konteineros un izaug līdz iespaidīgiem izmēriem. Tiek formēti, apgriezti vainagi. Kokiem briest stumbri, attīstās vainagi. Tas viss notiek praktiski bez izstādīšanas atklātā laukā.

Jaunas, pircējiem ērtākas tehnoloģijas atnesa arī problēmas dārzniekiem. Kaut vai - konteineraugu ziemošana. Tā kā konteineraugiem sakņu sistēma ir ierobežota telpā, ziemā tā ātri izkalst un var izsalt. Aktualizējas atsevišķu sugu saglabāšana ziemā kokaudzētavās, bet tās jau ir kokaudzētāju problēmas. Un Latvijas dārznieki šeit nestāv uz vietas, neturas pie pārdzīvojušiem stereotipiem.

Bet kas jāzina pircējiem? Viņi var rēķināties ar garu augu stādīšanas sezonu. To darīt tad, kad ir pašiem izdevīgi, nevis rīkoties ‘pa vecam’- stādīt tikai pavasarī vai rudenī ļoti īsu brīdi.

Pārstādot jeb, precīzāk izsakoties, pārvietojot konteineraugus, no poda patstāvīgā augšanas vietā dārzā, to sakņu sistēma tiek minimāli traumēta, augs neizjūt spēcīgu pārstādīšanas stresu.

Jā, kailsakņu stādus stādīja pavasarī un rudenī. Konteinerstādus toties stāda visu veģetācijas laiku. Tagad nav nekas neparasts kokus stādīt arī vasarā. Protams, nepārspīlējot. Galējības neder arī šeit. Būs jārēķinās, ka vasarā stādītie augi prasīs pastiprinātu uzmanību, pastiprinātu lietēšanu. Konteineros pērkam puķes, krūmus, skujeņus, ābeles, lapu kokus un t.t. Esam taču apraduši ar to.

Vasarā pēc nepieciešamības pilsētās ielu malās stāda dižstādus. Arī to esam redzējuši. Tā ir šodiena, tapēc dzīvosim līdzi laikam.

Stādīsim augus no sala līdz salam!